Ön Ödemeli Kart İle Alışveriş

Kredi kartlarının; doğru ve bilinçli bir şekilde kullanıldığında gerçekten de hayatı kolaylaştırdığı tartışmasız bir gerçek. Birçok farklı türde ödeme kartı mevcut. Bu kart türleri; kredi kartı, bank kartı,ek kart,hediye kartı olarak gösterilebilir. Bunun dışında pek çok kişi tarafından sıkça kullanılan bir diğer kart türü de ön ödemeli karttır. Harcanacak olan parayı önceden yatırıp, yatırılan miktar ölçüsünde olmak şartıyla istenildiği gibi alışveriş yapmaya ve kullanmaya yarayan kart türüne ön ödemeli kart adı verilir. Kullanıcılarının ön ödemeli kart tercih etmesinin en büyük nedenlerinin başında güvenlik konusu geliyor. Çünkü ön ödemeli kartlar çoğu zaman alıverişlerde herhangi bir sorun çıkarmadan çalışıyor yada kullanılıyor. Ayrıca limit aşımı, limit yetersizliği gibi sorunlardan da kurtulmak amacıyla ön ödemeli kart tercih edenlerin sayısı oldukça fazla. Kredi kartı veya bankamatik kartıyla alışveriş yapma şeklini az çok biliyoruz peki ön ödemeli kartlar ile alışveriş nasıl yapılır?

Ön Ödemeli Kart Nasıl Kullanılır?

Ön ödemeli kart kullanacak olan kişilerin; öncelikle hangi tip kartı tercih edeceği ve kullanacağını belirlemesi gerekir. Çünkü bu kartın iki farklı türü mevcuttur. Bir tanesi kullan at, diğeri de doldur şeklinde kullanılan türdür. Kullan at türünde ki kart; sadece bir defalık para yatırılıp, yine tek seferlik kullanılabilen kart türüdür. Doldur türünde ki kart ise; para yatırıp, kullanıldıktan sonra, istenilen her zaman tekrar para yatırıp, kartta ki miktara göre tekrar kullanılabilen kart türüdür. Banka kartı veya kredi kartlarında yapılabilen birçok işlemi ön ödemeli kartta da yapmak mümkün. Örneğin; POS cihazı olan her yerde ön ödemeli kart kullanılabilir. Tıpkı kredi kartında olduğu gibi, ön ödemeli kartla da internet üzerinden alışveriş yapılabilir, marketlerde, restoranlarda bu kart kullanılabilir.

Ön Ödemeli Kart Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ön ödemeli kartların tek dezavantajı taksit seçeneği ve para puan ya da bonusunun olmamasıdır. Bunun dışında ödeme yapma,fatura ödeme,internet üzerinden alışveriş yapma gibi birçok şekilde kullanılabilir. Ön ödemeli kartların bir başka özelliği de Visa veya Master Card olarak kullanılabildiği için, hemen hemen tüm ülkelerde rahatlıkla ve sorunsuz olarak kullanılabiliyor olmasıdır.

Leave a Comment